Warning: Undefined array key "post" in /home/platne/serwer165998/public_html/docenpolskie.pl/wp-content/themes/as4youTheme/parts/postPage.php on line 4

Artyści wystąpią z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

28 marca 2014


Co łączy Marilyn Monroe, Hansa Christiana Andersena, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Alberta Einsteina? Autyzm. Podejrzewa się, że wszyscy wymienieni zmagali się z tym schorzeniem. 2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie), w związku z tym 1 kwietnia w Warszawie artyści zaangażowani w akcję „Pomaganie jest trendy” wezmą udział w charytatywnym koncercie na rzecz dotkniętych autyzmem.


- Zasięg występowania autyzmu nie ogranicza się do jednego regionu lub kraju; niepełnosprawność ta jest ogólnoświatowym wyzwaniem wymagającym globalnego działania. Zaburzenia rozwojowe, takie jak autyzm, pojawiają się w dzieciństwie i nie ustępują przez całe życie. Nasza praca z ludźmi i dla ludzi cierpiących na autyzm nie powinna ograniczać się jedynie do wczesnego wykrywania i leczenia. Powinna ona obejmować różnego rodzaju terapie, plany edukacyjne i inne działania będące wyrazem naszego zrównoważonego, nieprzerwanego zaangażowania (…) - czytamy w przesłaniu, które Ban Ki-Moon, Sekretarz Generalny ONZ, wydał 2 kwietnia 2012 roku. Mimo upływu czasu słowa te nie straciły na aktualności. - (…) Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie mają zachęcić do podejmowania takich działań i zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności  (…) - czytamy w przesłaniu.


Obchodzony od 2007 roku Światowy Dzień Świadomości o Autyzmie to sposobność, by przypomnieć, że z tą chorobą zmaga się 1 na 88 dzieci. Jedną z instytucji, która pomaga osobom z zaburzeniami rozwoju, także dotkniętym autyzmem, jest Fundacja Na Rzecz Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Nowa Nadzieja”z Kalisza (numer KRS: 0000321541). Jej podopiecznymi jest ponad 250 dzieci autystycznych. „Nowa Nadzieja” udowadnia, że schorzenie to można skutecznie leczyć; od dawna funkcjonuje tam ośrodek terapii autyzmu, który zapewnia bezpłatną terapię psychologiczną, logopedyczną, hipoterapię oraz dogoterapię. Fundacja jest jedynym z nielicznych ośrodków w Europie, w którym dzieci otrzymują kompleksową pomoc również w zakresie medycznym we współpracy z ośrodkiem leczenia autyzmu w amerykańskim Portland.


Doświadczenia zebrane podczas dwuipółletniej współpracy z amerykańskim ośrodkiem fundacja wykorzystała w otworzonym w maju 2013 r. Ośrodku Diagnozy i Terapii Autyzmu. - To pierwsze miejsce w Polsce, gdzie oprócz klasycznej, kompleksowej, wielopłaszczyznowej diagnozy spektrum autyzmu rodzice otrzymają wskazówki medyczne i dietetyczne, ustalone na podstawie specjalistycznych badań. To wszystko dzięki współpracy z ośrodkiem w Portland oraz Wyższą Szkołą Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w Poznaniu – podkreśla Piotr Tomankiewicz, prezes zarządu fundacji „Nowa Nadzieja”.


Już wkrótce  fundacja otworzy swoją filię w Warszawie, uruchomi także przedszkole dla dzieci z autyzmem. Zarządcą tych placówek będzie Alicja Węgorzewska, śpiewaczka operowa, która wielokrotnie angażowała się w przedsięwzięcia dobroczynne, m.in. w akcję „Pomaganie jest trendy”.  Trwająca właśnie, czwarta edycja, tego charytatywnego projektu jest poświęcona osobom z autyzmem, a dochód z niej uzyskany zostanie przekazany fundacji „Nowa Nadzieja”.


Inicjatywę  rapera Krzysztofa „Gorzkiego” Gorzkiewicza wspierają artyści, dziennikarze i osobowości show-biznesu. W przedsięwzięcie po raz drugi zaangażowali się także organizatorzy Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”, którego celem jest promowanie rodzimej żywności wysokiej jakości. - Cieszę się, że ponownie możemy włączyć się w akcję „Pomaganie jest trendy”. Mam nadzieję, że także dzięki temu szczególnemu projektowi zwiększy się świadomość na temat autyzmu i więcej osób dostrzeże potrzeby chorych zmagających się z tą przypadłością - mówi Marek Bielski, twórca programu „Doceń polskie”.



Charytatywną akcję propagują m.in. piosenka i teledysk nagrane przez znanych polskich wykonawców, kalendarze z wizerunkami gwiazd oraz seria specjalnie napisanych bajek opowiadanych przez znanych aktorów. Bajkę można znaleźć na portalu YouTube. Klikając w reklamy wyświetlane w trakcie ich emisji pomagamy Fundacji. Utwór promujący czwartą edycję akcji także jest dostępny w sieci, pod adresem:  https://www.youtube.com/watch?v=Zq4-acCjxOQ.


Więcej informacji o wszystkich aspektach akcji można znaleźć na stronie internetowej www.pomaganiejesttrendy.org.


Także w ramach tego dobroczynnego projektu 1 kwietnia odbędzie się specjalny koncert zorganizowany w związku ze Światowym Dniem Świadomości Autyzmu.


W najbliższy wtorek w warszawskim klubie Nova Maska (Krakowskie Przedmieście 4/6) wystąpią m.in. : Alicja Węgorzewska, Kasia Grabowska, Asia Ash, Gosia Kosik, Barbara Kurdej-Szatan, Bohdan Łazuka, Michał Milowicz oraz duet Gorzki&Layna. Koncert  poprowadzi dziennikarka i prezenterka telewizyjna Anna Wendzikowska.  - Udział w imprezie, w charakterze gości, potwierdziło wiele gwiazd. Wstęp na koncert jest wolny, zapraszamy wszystkich do udziału w tym wydarzeniu - zachęca Krzysztof „Gorzki” Gorzkiewicz. Podczas koncertu będzie można nie tylko posłuchać i zobaczyć artystów. W ramach tego wydarzenia odbędzie się również specjalna licytacja czapki  Chrisa Browna, którą międzynarodowej sławy raper nosi w teledysku “Show me”(https://www.youtube.com/watch?v=xKkb13IU_DE). W nagraniu tym wystąpiła polska modelka Magdalena Godlewska, dzięki której czapka trafiła do organizatorów akcji. Podczas koncertu prezentowane będą także teledyski oraz bajki zrealizowane w ramach akcji „Pomaganie jest trendy”.