Warning: Undefined array key "post" in /home/platne/serwer165998/public_html/docenpolskie.pl/wp-content/themes/as4youTheme/parts/postPage.php on line 4

Wielkanocna klasyka na nowo: żurek bez zakwasu i warzywna sałatka ze śliwkami

23 marca 2016


Żurek i sałatka warzywna z majonezem - bez tych potraw nie ma Wielkanocy! Osobom, które na tegoroczne święta chciałby przygotować klasyczne propozycje w nowej odsłonie polecamy wypróbowanie przepisów polskich producentów żywności.



Żurek bez zakwasu, ale za to z „Gomółkami” - to świąteczna propozycja Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Jasienica Rosielna. Laureat Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” zachęca do przygotowania wariacji na temat popularnej wielkanocnej potrawy. Do żurku na bazie maślanki warto podać przysmak z twarogu. „Gomółki” - specjały w kształcie stożka, które są bardzo popularne na ziemi podkarpackiej. Ich smak i zapach determinują przyprawy wykorzystane do ich przygotowania.

Z kolei mazowiecka firma Białuty Sp. z o.o., producent trzech wyrobów nagrodzonych znakiem „Doceń polskie”, zachęca do przygotowania nietypowej świątecznej sałatki. To nieszablonowa propozycja, której wykonanie jest dziecinnie proste. Przekąska zawdzięcza swój wyjątkowy charakter składnikom; warzywom i majonezowi, ale przede wszystkim marynowanym pieczarkom i śliwkom.
Jak przygotować żurek i „Gomółki”? Jakie składniki będą potrzebne do przyrządzenia sałatki? Zapraszamy do zapoznania się z przepisami i wypróbowania ich!



Żurek bez zakwasu na „Maślance z Jasienicy”

 

Składniki:
- 1,5 litra wody
- 1 litr Maślanki z Jasienicy (TOP PRODUKT programu „Doceń polskie”)
- 40 dag wędzonych kości
- 30 dag wędzonego boczku
- 30 dag kiełbasy
- 20 dag cebuli
- 2 liście laurowe
- 3 ząbki czosnku
- 1 łyżka tartego chrzanu
- pęczek koperku
- majeranek, gałka muszkatołowa, sól, pieprz


Przygotowanie:
Do garnka wlewamy wodę i umieszczamy w niej opłukane wędzone kości oraz liście laurowe. Całość gotujemy pod przykryciem na średnim ogniu przez około 60 minut. Następnie wyjmujemy wędzone kości. Do rondelka przelewamy Maślankę z Jasienicy, dodajemy do niej 2-3 chochle gorącego wywaru z kości (najlepiej robić to ostrożnie, lejąc cienką strużką, aby całość się nie zważyła) i dokładnie mieszamy, po czym wszystko wlewamy do garnka i zagotowujemy.
Wędzony boczek kroimy w kostkę, po czym przekładamy go na patelnię teflonową i zrumieniamy. Cebulę obieramy, kroimy w kostkę, dodajemy do boczku i smażymy, a potem przekładamy wszystko do żurku. Na tej samej patelni zrumieniamy pokrojoną w plasterki kiełbasę i także przekładamy ją do garnka z żurkiem. Do potrawy dodajemy jeszcze obrany i pokrojony czosnek. Wszystko mieszamy i gotujemy około 5-10 minut na małym ogniu. Na koniec dodajemy tarty chrzan i zagotowujemy całość, po czym przyprawiamy żurek majerankiem, gałką muszkatołową, koperkiem oraz solą i pieprzem.
Żurek można podać z podsmażonymi ziemniaki z cebulką. Jak je przygotować? Wystarczy podsmażyć na patelni (może być ta sama, na której smażył się boczek i kiełbasa) cebulę, a po chwili dodać do niej ugotowane, tłuczone ziemniaki oraz masło i szczyptę soli. Całość mieszamy i smażymy przez chwilę.


 
„Gomółki”


Składniki:
- 1 kg twarogu
- 2-3 jajka
- 2 łyżeczki kminku (lub innych przypraw, np. ziół prowansalskich, słodkiej papryki, mięty lub czosnku)
- sól do smaku


Przygotowanie
Twaróg kruszymy, po czym łączymy go z jajkami i przyprawami. Z masy formujemy kuleczki układamy je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, zachowując przy tym odstęp około 5 cm. Piekarnik nagrzewamy do 100 stopni Celsjusza, a następnie pieczemy w nim „Gomółki” ok. 80 minut. Po upieczeniu zostawiamy je na blasze, aby zmieniły konsystencję (ze sprężystej w zwartą).
Do przygotowania „Gomółek” można wykorzystać Twaróg wiejski półtłusty z Jasienicy, produkt sprawdzony przez gospodynie z Podkarpacia.


Przepis na „Gomółki” pochodzi z książki „Przepisy Pani Luśki” (zeszyt 9) autorstwa Eleonory Karaś. Drugi przepis został natomiast zainspirowany recepturą na żurek z białą kiełbasą i boczkiem.


Uznanie Loży Ekspertów programu promocyjnego „Doceń polskie” zdobyły w sumie trzy specjały Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Jasienica Rosielna. Poza Maślanką z Jasienicy, certyfikat jakości i tytuł TOP PRODUKT zdobyły także: Twarożek wiejski oraz Twarożek wiejski ze szczypiorkiem tego producenta. Certyfikaty „Doceń polskie” nadawane są wyłącznie żywności z tzw. polskim akcentem, które otrzymają od specjalistów z branży spożywczej wysokie noty za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny. Tytułem TOP PRODUKT nagradza się zaś wyroby z maksymalną liczbą punktów. Patronat honorowy nad programem „Doceń polskie” sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.



Świąteczna sałatka warzywna z Majonezem Białuty

Składniki:
- 4 duże marchewki
- 2 ziemniaki sałatkowe
- 4 jajka
- 10 pieczarek marynowanych
- 5-8 śliwek marynowanych
- 1 duże jabłko
- 1 puszka groszku konserwowego
- 6 ogórków kwaszonych
- 1 łyżka Musztardy Białuty
- 2-3 łyżki Majonezu 100 % Naturalnego Białuty (uhonorowanego godłem „Doceń polskie” i tytułem TOP PRODUKT)
- szczypiorek
- sól, pieprz

Przygotowanie:
Jajka gotujemy na twardo. Gotujemy warzywa: obraną wcześniej marchewkę i ziemniaki w mundurkach. Marchew, ziemniaki, jajka, jabłko i ogórki kroimy w drobną kostkę, a śliwki i grzyby w drobne paski. Łączymy wszystkie składniki, po czym dodajemy musztardę Białuty i majonez Białuty, a także pokrojony szczypiorek, pieprz i sól do smaku.
Przed podaniem sałatki należy ją schłodzić w lodówce przez około 30 minut.


Białuty to firma, która w swoim asortymencie posiada trzy specjały uhonorowane znakiem „Doceń polskie”. Nagrodzone przez ekspertów wyroby to: Majonez naturalny 100%, Naturalny koncentrat soku jabłkowego (obie propozycje zdobyły także tytuły TOP PRODUKT) oraz Majonez tradycyjny.