Warning: Undefined array key "post" in /home/platne/serwer165998/public_html/docenpolskie.pl/wp-content/themes/as4youTheme/parts/postPage.php on line 4

Dzień polskiej żywności. Propozycja mistrza kuchni: jabłko w roli głównej

24 sierpnia 2014


Z okazji Dnia polskiej żywności, mistrz kuchni Mirek Drewniak zachęca do jedzenia jabłek i udowadnia jak wielki potencjał drzemie w tych owocach. Znudziło Ci się jedzenie surowych jabłek? Wykorzystaj je w inny sposób – podaj je z mięsem, stwórz z nich szybki deser na letni dzień, zapiecz i podaj na ciepło lub przygotuj z nich owocową zupę. Odkrywajmy na nowo dobre polskie produkty i nie bójmy się eksperymentować w kuchni!


25 sierpnia obchodzimy Dzień polskiej żywności. Specjalne ''święto'' ma przypomnieć nam jak bogata i różnorodna jest oferta polskich producentów artykułów spożywczych. To dobra okazja, by odkryć na nowo polskie specjały, wrócić do smaków z dzieciństwa lub sięgnąć po wyroby, których jeszcze nie próbowaliśmy. Do wspólnego świętowania  zapraszają organizatorzy Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego ''Doceń polskie''.
Mirek Drewniak, współzałożyciel i członek Fundacji Klubu Szefów Kuchni oraz przewodniczący Loży Ekspertów programu ''Doceń polskie'', zachęca do korzystania z polskich, sezonowych produktów spożywczych, a na Dzień polskiej żywności proponuje nieskomplikowane, ale bardzo smaczne dania z jabłek.
Mistrz kuchni namawia, by jeść polskie owoce bez względu na sytuację polityczną; nie komuś na złość, ale dla własnego zdrowia i... by dogodzić podniebieniu.



Coś do picia


- Polska jest potęgą w produkcji jabłek. Sprzedajemy owoce, ale produkujemy przecież także doskonałe soki oraz wyśmienite cydry. Właściwie w każdym sklepie można kupić tłoczone soki jabłkowe bardzo dobrej jakości – podkreśla Mirek Drewniak. Mistrz kuchni zwraca uwagę, że produkcja soków i cydru wpływa także na inne sektory gospodarki; wyroby te trzeba wszak przelać do kartonów, specjalnych woreczków foliowych oraz butelek. Mimo dużego wyboru gotowych produktów, nie brak osób, które samodzielnie robią soki. Jeśli nie brak nam owoców, najlepiej starych odmian, warto przygotować w domu klarowny sok i cieszyć się jego smakiem.




Jabłko z mięsem


Nie wszyscy wiedzą, że tradycyjny litewski bigos był przygotowywany nie z kapusty, lecz jabłek. Twarde, kwaskowate owoce duszono, a następnie dodawano do mięsa. Zawarta w owocach wit. C pod wpływem powietrza utlenia się, nadając owocom, a przez to całej potrawie, ciemny kolor.
Do łączenia jabłek z mięsem zachęca również Mirek Drewniak. - Nieprzypadkowo pieczone w całości prosie ma zwykle w ryjku jabłko. Smak owoców doskonale komponuje się z wieprzowiną, a zawarty w nich kwas nadaje mięsu kruchości. Dodanie podsmażonego jabłka do kaszanki czy wątróbki doda tym niepozornym produktom bardziej wyrafinowanego smaku – zaznacza mistrz kuchni.



Słodkie propozycje na obiad i na deser


Dziś już nieco zapomniana, ale dawniej mamy przygotowywały ją swoim pociechom. Zupa owocowa, bo o niej mowa, może być równie dobrze obiadem, co... deserem. Jak ją przygotować?
- Umyte, pozbawione gniazd nasiennych jabłka smażymy z odrobiną cukru, a następnie miksujemy, zagęszczamy (mąką rozprowadzoną wodą lub owocami) i zagotowujemy. Gotową zupę krem doprawiamy cynamonem. Nic w tym trudnego - przyznaje Mirek Drewniak.
Równie smaczną propozycją jest prosty deser, idealny na letnie dni. Wystarczy zmiksować umyte i pokrojone jabłka, a następnie przelać je do głębokiego talerza i przyozdobić, także dla przełamania smaku, kawałkami surowych jabłek innej odmiany


W jesienne, chłodne dni, warto z kolei przygotować faszerowane, zapiekane jabłka. Przepis na danie jest wyjątkowo prosty.
- Od umytego, dużego jabłka odcinamy górną część razem z ogonkiem, a następnie delikatnie wydrążamy gniazdo nasienne tak, aby nie przebić owocu na wylot. Jabłko faszerujemy (najlepiej domową) konfiturą z dzikiej róży, przykrywamy wcześniej odciętą ''czapeczką” i umieszczamy w dobrze nagrzanym piekarniku. Czekamy, aż owoc nabierze złocistego koloru. W tym czasie rozpuszczamy czekoladę, którą łączymy z odrobiną cynamonu. Upieczone na złoto jabłko wyjmujemy ostrożnie z piekarnika i polewamy przygotowaną wcześniej czekoladą. To bardzo prosty deser, ale smakuje wybornie – przekonuje ekspert programu ''Doceń polskie''.



Mirek Drewniak - mistrz kuchni, jego ulubioną odmianą jabłek jest Szara reneta
Prezes i współzałożyciel Śląskiego Oddziału Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni, współzałożyciel i członek Fundacji Klubu Szefów Kuchni. Szef kuchni Restauracji Dworek New Restaurant w Bielsku-Białej, w której proponuje autorską, nowoczesną kuchnię. Organizator i wykonawca Dni Kuchni Polskiej za granicą. Przewodniczący Loży Ekspertów Ogólnopolskiego Programu promocyjnego „Doceń polskie”.
Uznany juror i współprowadzący w konkursach kulinarnych organizowanych w całej Polsce. Dwukrotnie nominowany do nagrody ''Oskar Kulinarny'' 2006 i 2007 w kategorii autor i promotor kuchni regionalnej, laureat nagrody Polskiej Organizacji Turystycznej za promowanie kuchni Polskiej w Europie i na Świecie.
Występował wielokrotnie w programach telewizyjnych i radiowych, był konsultantem kulinarnym pierwszej edycji show ''MasterChef''. Autor ''Przewodników Kulinarnych'' Wydawnictwa Pascal, a także licznych książek oraz tekstów kulinarnych.
Przewodniczący Jury konkursu dla blogerów kulinarnych BlogerChef.