Warning: Undefined array key "post" in /home/platne/serwer165998/public_html/docenpolskie.pl/wp-content/themes/as4youTheme/parts/postPage.php on line 4

Gwiazdy dają nadzieję dotkniętym autyzmem, Ty też możesz!

21 lutego 2014


Piosenka i teledysk nagrane przez gwiazdy polskiej estrady, kalendarz  ze zdjęciami artystów oraz różnorodne akcje promujące ideę pomagania innym – to tylko niektóre działania związane z aktualną, czwartą już, edycją akcji dobroczynnej „Pomaganie jest trendy”. Dochód uzyskany z akcji zostanie przekazany fundacji „Nowa Nadzieja” opiekującej się dziećmi cierpiącymi na autyzm.
W przedsięwzięciu może wziąć udział każdy. 


Zbliża się okres składania rocznych deklaracji rozliczeniowych, a mówiąc inaczej - już niebawem będziemy wypełniać formularze PIT. Nikt nie lubi dokonywania żmudnych wyliczeń, niechętnie rozstajemy się też z pieniędzmi. Motywacją do wypełnienia stosownych dokumentów w ustawowym czasie (poza normami prawa) może być pozycja nr 131 formularza dotycząca przekazywana 1% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego.


Jedną z instytucji, które można w ten sposób wesprzeć jest  Fundacja Na Rzecz Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Nowa Nadzieja”, numer KRS: 0000321541, opiekująca się osobami, szczególnie dziećmi, z zaburzeniami rozwoju. Podopiecznymi kaliskiej fundacji są m.in. najmłodsi borykający się z autyzmem - ponad 250 dzieci.  „Nowa Nadzieja” udowadnia, że autyzm można skutecznie leczyć.


Od dawna funkcjonuje tam ośrodek terapii autyzmu, który zapewnia bezpłatną terapię psychologiczną, logopedyczną, hipoterapię oraz dogoterapię. Fundacja jest jedynym z nielicznych ośrodków w Europie, w którym dzieci otrzymują kompleksową pomoc również w zakresie medycznym we współpracy z ośrodkiem leczenia autyzmu w amerykańskim Portland. Doświadczenia zebrane podczas dwuipółletniej współpracy z amerykańskim ośrodkiem fundacja wykorzystała w otworzonym maju 2013 r. Ośrodku Diagnozy i Terapii Autyzmu.


- To pierwsze miejsce w Polsce, gdzie oprócz klasycznej, kompleksowej, wielopłaszczyznowej diagnozy spektrum autyzmu rodzice otrzymają wskazówki medyczne i dietetyczne, ustalone na podstawie specjalistycznych badań. To wszystko dzięki współpracy z ośrodkiem w Portland oraz Wyższą Szkołą Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w Poznaniu - mówi Piotr Tomankiewicz, prezes zarządu fundacji „Nowa Nadzieja”.


Bezpłatna opieka logopedyczna i psychologiczna, hipoterapia oraz dogoterapia potrzebujących są możliwe także dzięki środkom uzyskanym z 1% podatku. Pomóc fundacji może każdy podatnik, zwłaszcza, że na jej stronie internetowej - www.nowanadzieja.com.pl – znajdziemy odnośnik do darmowego programu ułatwiającego wypełnienie formularza.


O potrzebach osób cierpiących na autyzm przypominają polscy artyści zaangażowani w  IV  edycję dobroczynnej akcji „Pomaganie jest trendy”. Jula, Asia Ash, Alicja Węgorzewska, Beata Tadla, Jerzy Połomski,  Bohdan Łazuka, Andrzej Dąbrowski, Michał RudaśMichał Milowicz, Mateusz Grędziński - między innymi te sławy polskiej estrady wzięły udział w nagraniu utworu i teledysku „Gorzki & Friends – Pomaganie jest trendy IV”.  Autorem tekstu piosenki jest inicjator akcji „Pomaganie jest trendy” - Krzysztof „Gorzki” Gorzkiewicz, muzykę skomponował zaś Marcin Nierubiec. Piosenkę i teledysk wyreżyserowany przez Piotra Deszkiewicza można znaleźć pod linkiem: www.youtube.com/watch?v=Zq4-acCjxOQ.


Od niedawna dostępny jest także kalendarz promujący akcję. Przed obiektywem znanego fotografa Bartłomieja Wardziaka stanęli: Alicja Węgorzewska, Beata Tadla, Gosia Kosik, Olga Łazuka, Kasia Burzyńska, Asia Ash Jerzy Połomski, Gorzki, Marcin Nierubiec, Michał Milowicz, i inni.


- Dochód uzyskany ze sprzedaży kalendarza, podobnie jak wpłaty z 1%, zasilą konto fundacji „Nowa Nadzieja”. Pomóc można także oglądając bajki zamieszczone na kanale YouTube.  Po emisji krótkiego filmu wystarczy kliknąć w reklamy i w ten sposób wesprzeć akcję  - zachęca Krzysztof „Gorzki” Gorzkiewicz. Bajkę recytowaną przez aktorów można znaleźć pod linkiem: www.youtube.com/watch?v=V8I0isWBmYo&feature=youtu.be.
W nagraniu uczestniczyli m.in. Marcin Kwaśny, Jerzy Kryszak i Henryk Gołębiewski.Nie tylko polscy artyści zaangażowali się w akcję „Pomaganie jest trendy”. W przedsięwzięcie to włączył się także Chris Brown - amerykańska gwiazda muzyki R&B.


Brown przekazał na rzecz akcji czapkę, w której występował w trakcie nagrywania teledysku do utworu „Show Me”. Dzięki Magdalenie Godlewskiej, polskiej modelce występującej w klipie, czapka trafiła w ręce Krzysztofa Gorzkiewicza. Cenny element stroju rapera zostanie zlicytowany podczas jednego z wydarzeń towarzyszących akcji „Pomaganie jest trendy”.


Organizatorzy IV edycji dobroczynnego przedsięwzięcia planują różnorodne wydarzenia propagujące ideę pomagania. Pomysłów nie brakuje, ich powodzenie zależy także od zaangażowania firm, instytucji i osób prywatnych. Jednym z partnerów strategicznych akcji jest Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”. Organizatorzy projektu wspierającego rodzimych producentów żywności wysokiej jakości już po raz drugi włączyli się w akcję „Pomaganie jest trendy”. - Cieszę się, że ponownie możemy zaangażować się w projekt Krzysztofa Gorzkiewicza. Inicjatorzy akcji skutecznie przypominają, że pomaganie powinno być trendy przez cały rok – mówi Marek Bielski, organizator programu „Doceń polskie”.


Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie www.pomaganiejesttrendy.org.pl oraz na Fanpage www.facebook.com/PomaganieJestTrendy.