Warning: Undefined array key "post" in /home/platne/serwer165998/public_html/docenpolskie.pl/wp-content/themes/as4youTheme/parts/postPage.php on line 4

Już w czwartek…Tłusty Czwartek!

18 lutego 2020


Stare ludowe porzekadło mówi, że Ci, którzy w Tłusty Czwartek odmówią sobie pączka nie będą mieć szczęścia. Jeżeli jednak dałoby się liczbę zjedzonych słodkich wypieków przekuć na wspomniane szczęście Polacy byliby zdecydowanie na szczycie, bowiem to właśnie my pochłaniamy tego dnia około 100 milionów pączków!


Tradycja jedzenia pączków sięga w Polsce już XVII wieku. Jest w tym jednak mały szkopuł. Otóż spożywano je wówczas nie na słodko, lecz ze skwarkami. Wszystko po to, by były jak najbardziej tłuste. Powodem tego był zbliżający się Wielki Post, a spożywanie jak największej liczny pączków miało zaspokoić głód na ten szczególny okres. Jak powszechnie wiadomo, ideały nie istnieją, jednak w kwestii pączka jasno określono jego najlepszą formę. Według cukierników najlepszy pączek posiada minimum 400 kalorii, 55-70 gramów wagi a zrobiony jest z ciasta drożdżowego i usmażony na smalcu. Jak zostało wcześniej wspomniane, Polacy spożywają tego dnia aż 100 mln pączków, co daje 4 000 000 000 kalorii! Co więc zrobić by spalić jednego delikwenta? Wystarczy około 46 minut szybkiego marszu lub jak kto woli niecała godzina mycia okien. Natomiast o tym, czy da się zjeść pączka bez oblizywania ust każdy musi przekonać się na własnej skórze już w ten czwartek!