Warning: Undefined array key "post" in /home/platne/serwer165998/public_html/docenpolskie.pl/wp-content/themes/as4youTheme/parts/postPage.php on line 4

Magia świąt Bożego Narodzenia

12 grudnia 2013


To co jemy ma znaczenie. Dosłownie i w przenośni. Produkty, które są składnikami tradycyjnych wigilijnych potraw mają swoją symbolikę. Przekonaj się jakie „moce” tkwią w maku, orzechach, miodzie oraz grzybach. Artykuły spożywcze mają także zupełnie praktyczne znaczenie – wszak od tego, które z nich wybierzemy zależy nasze dobre samopoczucie i zdrowie.



Oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę, symboliczny wymiar łamania się opłatkiem, umieszczane pod białym obrusem sianko nawiązujące do betlejemskiej stajenki, chowanie łuski ryby w portfelu - to tylko niektóre zwyczaje związane z Wigilią.

Odświętny stół


W tym szczególnym dniu wyjątkowe znaczenie ma także stół będący metaforą wspólnoty i pojednania. Z pewnością nie może na nim zabraknąć chleba i soli, które symbolizują dobrobyt. Sól pełni także funkcję ochronną, a niegdyś traktowano ją jak talizman.
Zgodnie z tradycją, liczba gości przy stole powinna być parzysta. Należy przy tym zadbać o jedno dodatkowe miejsce przypominające o nieobecnych (przede wszystkim zmarłych), przygotowane dla niespodziewanego gościa.
Zgodnie z tradycją, wieczerzę ma tworzyć dwanaście dań (tyle ile w roku jest miesięcy, dwunastu było też apostołów). Większość składników, z których są przygotowane wigilijne potrawy także ma swoje znaczenie.


 

Symbolika orzechów, miodu, maku i grzybów
Jak wiadomo, orzech skrywa swoje cenne wnętrze pod twardą skorupką. Owoc ten (podobnie jak inne nasiona) symbolizuje początek, potencjał i narodziny. Z kolei kulisty kształt skorupki można traktować jako oznakę szczęścia, kula jest wszakże synonimem doskonałości.

Orzechy i bakalie dodawane są głównie do świątecznych wypieków.
Także miód jest składnikiem wielu słodkich specjałów podawanych świątecznym gościom. Miód jest efektem pracy pszczół uznawanych za boskie istoty, stąd dawniej traktowano go jako dar niebios dla ludzi. Nie bez znaczenia są także zdrowotne właściwości miodu oraz jego złoty kolor, które miały jeszcze podkreślać jego „boskość”.
Bez niego nie da się przygotować makowca, czy kutii. Tymczasem mak (bo o nim rzecz jasna mowa) wg wierzeń miał za sprawą snu, a dokładniej - chwilowej śmierci, przynosić ludzi w zaświaty.
Obfitość ziarenek utożsamiano zaś z trudną do ominięcia przeszkodą dla złych duchów, dlatego też mak rozsypywano przed zagrodami zwierząt, by je chronić przed wpływem demonów.
Do sfery demonicznej zaliczane były także...grzyby. Ma to związek z faktem, iż grzyby zbiera się w lesie, a to właśnie z niego miały pochodzić złe duchy siejące zamęt i chaos. Nie bez znaczenia jest także charakterystyczny zapach wilgoci, której grzyby potrzebują do wzrostu. Kojarzy się on z gniciem przywodzącym z kolei na myśl mrok i zaświaty. W czasach pogańskich grzyby miały zmieniać zwykłą ucztę w biesiadowanie ze zmarłymi.




Nie zaklinaj przyszłości


Przywoływanie dawnych (często pogańskich) wierzeń o magicznych właściwościach płodów rolnych kontrastuje z dzisiejszym traktowaniem produktów spożywczych. Obecnie, zwłaszcza przed świętami, skupiamy się raczej na tym, by w porę kupić wszystkie potrzebne artykuły i nie zastanawiamy się nad tym dlaczego na wigilijnym stole pojawia się konkretne danie.


Tymczasem i na co dzień, i od święta trzeba pamiętać, od ilości ważniejsza jest jakość. Duże znaczenie (dosłownie!) ma to, co znajdzie się w naszym koszyku, a w konsekwencji - na stole. Przygotuj zatem listę potrzebnych produktów, by w ten sposób uniknąć niepotrzebnych zakupów. W sklepie przyjrzyj się informacjom zawartym na opakowaniu.
Cenną wskazówką jest godło Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Charakterystyczny znak przedstawiający kontur naszego kraju potwierdza zarówno rodzime pochodzenie opatrzonego nim produktu oraz jego wysoką jakość.
Certyfikat „Doceń polskie” otrzymują wyłącznie te artykuły spożywcze, które zostaną pozytywnie ocenione przez specjalistów. Eksperci przyznają noty (w skali 1 do 10) za smak i wygląd produktu, a także stosunek jakości artykułu spożywczego do jego ceny. Wysoko oceniona żywność nagradzana jest certyfikatem „Doceń polskie”. Zdobycie maksymalnych not „premiowane” jest zaś tytułem TOP PRODUKT.
Produkty z taką rekomendacją możesz bez obaw podać najbliższym. Chcesz sprawdzić jakie wyroby uhonorowano dotychczas? Wystarczy odwiedzić stronę internetową programu, a dokładniej - blog zawierający zestawienie wyróżnionych produktów.
Wybór nagrodzonych przez ekspertów programu produktów nie odstraszy co prawda demonów, ale z pewnością zapewni bezcenny spokój.


 

Świąteczna lista zakupów. Wybrane produkty wyróżnione certyfikatem „Doceń polskie”:


Majonez Kielecki z oferty Wytwórczej Spółdzielni Pracy „Społem” Kielce – TOP PRODUKT programu „Doceń polskie”,


Filety śledziowe w zalewie pomidorowej, których producentem jest F.H.P. KOZA Stanisława Koza,


Kiełbasa wiejska pieczona firmy ROL-PEX,


Borowik marynowany i Podgrzybek marynowany PPHU BRUSPOL - TOP PRODUKTY,


Jaja z chowu na wolnym wybiegu oferowane przez Polskie Fermy Grupę Producentów,


Miód mniszkowy z pasieki rodzinnej Miody Napękowskie,


Twaróg sernikowy produkowany przez OSM w Siedlcach – TOP PRODUKT,


Kiełbasa krakowska sucha Zakładu Przetwórstwa Mięsnego KAROL - TOP PRODUKT,


Miód spadziowy Niepołomickiego Bartnika – TOP PRODUKT,


Makaron 4-jajeczny (wstążka cienka i krajanka) firmy ARC-POL Babiński – TOP PRODUKTY programu „Doceń polskie”.


Chrzan z żurawiną firmy ETERNO - TOP PRODUKT,


Miód gryczany Pasieki Wędrownej „MIODZIO” - TOP PRODUKT,


Kiełbasa starowiejska firmy AWEX.