Minister rolnictwa honorowym patronem programu „Doceń polskie”
3 grudnia 2015
Przyszłoroczna edycja Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” będzie realizowana pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - (…) Jestem przekonany, że uczestnictwo w programie „Doceń polskie” przyniesie wiele korzyści producentom i przyczyni się do promocji tradycyjnych wyrobów - napisał Krzysztof Jurgiel, szef resortu rolnictwa w liście skierowanym do organizatorów programu „Doceń polskie”. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest honorowym patronem tego przedsięwzięcia od 2011 roku, czyli od samego początku jego funkcjonowania. Takim wsparciem mogą poszczycić się nieliczne inicjatywy.
Celem Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” jest promocja produktów spożywczych wysokiej jakości dostępnych na naszym rynku oraz wspieranie ich wytwórców.
Inicjatywę popiera Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, czego wyrazem jest objęcie jej honorowym patronatem. - (…) Cieszy mnie fakt realizacji przedsięwzięcia, którego celem są działania promocyjne, budujące określony wizerunek polskich producentów wytwarzających żywność wysokiej jakości. Jestem przekonany, że uczestnictwo w programie „Doceń polskie” przyniesie wiele korzyści producentom i przyczyni się do promocji tradycyjnych wyrobów - napisał Krzysztof Jurgiel, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w liście skierowanym do organizatorów programu „Doceń polskie”.
- To dla nas szczególne wyróżnienie, gdyż nie wszystkie przedsięwzięcia promujące polską żywność są realizowane z takim ministerialnym wsparciem - zaznacza Marek Bielski, twórca programu „Doceń polskie”. - Program jest realizowany od 2011 roku i od tego czasu niezmiennie odbywa się pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Każdą kolejną edycją udowadniamy jak ważne są nasze działania dla polskich producentów żywności. Dzięki patronatowi ministra możemy jeszcze skuteczniej pracować na rzecz rodzimych przedsiębiorstw z sektora FMCG - dodaje M. Bielski.
Wsparcie resortu rolnictwa to nie jedyny czynnik odróżniający program „Doceń polskie” od innych projektów tego typu. Przedsięwzięcie realizowane jest wg klarownych i niezmiennych zasad. Program ma otwarty charakter, toteż może przystąpić do niego każdy producent, bez względu na rodzaj asortymentu. W ciągu dotychczasowego funkcjonowania programu zrealizowano osiemnaście audytów produktów spożywczych. O znak „Doceń polskie” ubiegały się m.in.: pieczywo, nabiał, napoje, mięsa, przetwory, słodycze, alkohole, dania gotowe, makarony, owoce i warzywa oraz wyroby marek własnych.
Jak wyjaśnia Marek Bielski, podczas każdego z nich specjaliści z branży spożywczej ocenili indywidualnie wszystkie zgłoszone wyroby i wyróżnili najbardziej wartościowe z nich.
- Produkty otrzymują od Loży Ekspertów noty w skali 1-10 za smak, wygląd oraz stosunek jakości do ceny. Certyfikatem „Doceń polskie” honorowane są wyłącznie te, które zdobędą wysokie noty (minimum 7,5 pkt), a tytuł TOP PRODUKT otrzymują tylko artykuły z maksymalną liczbą punktów. Godło promocyjne zdobywają jedynie wyróżniające się wyroby żywnościowe. Znak „Doceń polskie” to dla konsumentów gwarancja wysokiej jakości, a przy tym także polskiego pochodzenia - uzupełnia Karolina Szlapańska, organizatorka programu.
Do audytu, podczas którego Loża Ekspertów podejmuje decyzję o przyznaniu certyfikatów „Doceń polskie”, kwalifikowane są artykuły z tzw. polskim akcentem. - Kryterium to spełnia żywność tworzona z polskich składników, wg tradycyjnej receptury lub na terenie naszego kraju - informuje K. Szlapańska.
Laureaci programu korzystają z różnorodnych narzędzi mających na celu zwiększenie ich rozpoznawalności, ale także edukowanie i dostarczanie ciekawych informacji o polskiej kuchni. Z myślą o firmach, które zdobędą certyfikat za swoje wyroby, uruchomiono blog programu dostarczający aktualnych informacji, a także Mapę Dobrego Smaku, dzięki której łatwo i szybko można odnaleźć produkt nagrodzony przez Lożę Ekspertów. Bezpłatny kwartalnik „Doceń Dobre Wiadomości” to kolejna forma promocji żywności z certyfikatem programu.
Godło „Doceń polskie”, którym posługują się laureaci przyciąga uwagę konsumentów i zwiększa ich zainteresowanie nagrodzoną żywnością. Producenci mogą w dowolny sposób korzystać z logotypu programu. Znak „Doceń polskie” jest prezentowany na opakowaniach wyróżnionych wyrobów, w sklepach i stoiskach firmowych oraz materiałach promocyjnych różnego typu, począwszy od ulotek, poprzez plakaty i gazetki reklamowe, na billboardach i spotach telewizyjnych kończąc.
Kolejną sposobnością zdobycia laurów programu będzie XIX audyt żywności, który odbędzie się 27 stycznia w Czeladzi. Wytwórcy zainteresowani zdobyciem certyfikatu już przesłali swoje zgłoszenia. Stosowne formularze można pobrać ze strony internetowej programu - www.docenpolskie.pl.