Warning: Undefined array key "post" in /home/platne/serwer165998/public_html/docenpolskie.pl/wp-content/themes/as4youTheme/parts/postPage.php on line 4

”Odludzie”: polski film grozy w postprodukcji

21 maja 2014


Zakończyły się zdjęcia do filmu grozy ''Odludzie'' w reżyserii Kornela Danielewicza i Kamila Bernatka. Trwa postprodukcja tego pełnometrażowego obrazu. Na dużym ekranie film będzie można zobaczyć jeszcze w tym roku. Mecenasem dzieła inspirowanego słowiańskimi legendami jest program ''Doceń polskie''. Każdy wielbiciel X muzy może mieć swój udział w produkcji i wesprzeć filmowców. 


Ciemną, nieoświetloną drogą jedzie samochód osobowy. Mija kolejne serpentyny, wokół otacza go mroczna, pradawna Puszcza Jodłowa Gór Świętokrzyskich. W miejscu w którym niknie zasięg telefoniczny i radiowy, gdzie człowiek obcuje z dziką i nie ujarzmioną naturą dochodzi do wypadku. Brak pomocy z zewnątrz zmusza poszkodowanych do szukania pomocy na własną rękę. Wchodzą w las...


Jak się zachowamy w ciemnym lesie bez nadziei na pomoc? Jak będziemy się zachowywać kiedy dotrzemy do miejsca gdzie wszystko rządzi się innymi prawami? - odpowiedzi między innymi na te pytania stanowią główny punkt scenariusza filmu ''Odludzie''.


Dlaczego twórcy zdecydowali się nakręcić właśnie film grozy? - W Polsce powstaje mało filmów tego gatunku – wyjaśnia Łukasz Urban z firmy ŁukkFilm, pomysłodawca i producent obrazu.


Pomysł zrodził się w listopadzie ubiegłego roku, a zarys historii powstał zaledwie w przeciągu tygodnia. Inspiracją do napisania scenariusza były słowiańskie legendy i wierzenia. W filmie nie zabraknie odniesień do klasyki gatunku (m.in. do takich dzieł jak ''Lśnienie'', ''Blair Witch Project'' czy ''Martwe Zło''), jednak jego głównym motywem nie będzie wyłącznie przemoc i towarzyszący jej rozlew krwi. Historia osadzona we współczesnych realiach jest mocno związana z regionem świętokrzyskim.


Pierwszy klaps padł w marcu 2014 roku, filmowcy na planie zdjęciowym w lasach woj. świętokrzyskiego spędzili łącznie 16 dni.  - Ekipę filmową tworzą profesjonaliści wspierani przez amatorów zwabionych na plan magią kina - podkreśla Łukasz Urban. Twórcy w znacznej mierze pracują społecznie, opierając się na pomocy (również barterowej) firm i instytucji.Obsada wybrana została w castingu, w którym wzięło udział ponad 500 osób. W główne role wcielili się: Magdalena Daniel - aktorka Teatru Lalki i Aktora "Kubuś'' w Kielcach, a także: Małgorzata Stryjek, Karol Sobura, Bartosz Miśkiewicz i scenarzysta Kamil Bernatek.


Scenarzystami i reżyserami filmu są Kornel Danielewicz i Kamil Bernatek. Za dźwięk odpowiadają Marcin Cichoń, Paweł Uszyński i Radek Niemiec. Autorami zdjęć do filmu są Konrad Kopycki i Marcin Kosmala. W gronie zawodowców pracujących nad  filmem znaleźli się także m.in.: oświetleniowiec Dawid Sokolski, charakteryzatorzy Cezary Kostrzewski i Anna Kucper oraz Krzysztof Kucper będący kierownikiem planu.


Swój wkład w realizację filmu może mieć każdy. Jak umieścić swoje nazwisko w napisach końcowych ''Odludzia''? Wystarczy wspomóc przedsięwzięcie za pośrednictwem strony internetowej www.filmodludzie.pl (zakładka Wspomóż nas). Nazwisko ofiarodawcy w napisach końcowych to tylko jedna z form podziękowań przygotowanych dla osób, które pomogą filmowcom. Na darczyńców czekają m.in. gadżety, płyty DVD z limitowanej edycji, zaproszenia na przedpremierowy pokaz filmu oraz specjalne prezenty od filmowców.


Do wsparcia projektu zachęca także Marek Bielski, twórca Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego ''Doceń polskie'' będącego mecenasem ''Odludzia''.
- Celem programu ''Doceń polskie'' jest promowanie polskiej żywności najwyższej jakości oraz jej wytwórców. Na co dzień pomagamy producentom artykułów spożywczych, ale  pomysł na film oraz fakt, że jego twórcy mocno inspirowali się kulturą Słowian zaintrygował nas na tyle, że postanowiliśmy zaangażować się w to przedsięwzięcie. Rodzima żywność, podobnie jak dokonania polskich filmowców, to nasze dobro eksportowe. Powinniśmy cenić dobre polskie produkty - także takie, które można podziwiać na dużym ekranie – mówi M. Bielski.


Film jest obecnie na etapie postprodukcji, twórcy zaplanowali jeszcze 1 lub 2 dni zdjęciowe. Premiera ''Odludzia'' odbędzie się pod koniec bieżącego roku. Informacje na temat filmu można znaleźć na stronie internetowej - www.filmodludzie.pl oraz na Facebooku – www.facebook.com/odludzie.

Materiał filmowy z planu filmu jest dostępny pod adresem www.youtube.com/watch?v=jhy6q0dX9MU.