Warning: Undefined array key "post" in /home/platne/serwer165998/public_html/docenpolskie.pl/wp-content/themes/as4youTheme/parts/postPage.php on line 4

Pierogi w roli głównej

17 grudnia 2019


Wonton i Jiaozi to najpopularniejsze pierogi w Chinach, z kolei w Hiszpanii prym wiodą emparady. Włosi natomiast stawiają na ravioli a Litwini na kołduny. Jako, że święta Bożego Narodzenia już niebawem, już teraz warto zastanowić się na jakie pierogi postawić w tym magicznym okresie. Jeżeli jednak nie mamy pomysłu, z pomocą przychodzą laureaci Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”.


Św. Jacku z pierogami, módl się do Boga za nami, żeby te pierogi cały rok na stole były i nas od głodu broniły - to modlitwa, którą jeszcze do niedawana, w okolicach Podkarpacia odmawiano przed „pierogowym” posiłkiem. Dlaczego właściwie tam? Odpowiedź jest prosta i związana z historią pierogów w Polsce. Trafiły one do Naszego kraju za sprawą zakonnika i przeora klasztoru w Kijowie – Jacka Odrowąża. Według legend, w trakcie przejeżdżania przez Podkarpacie, mając mąkę, kapustę, grzyby oraz...uczucie głodu połączył wszystkie składniki tworząc pierwowzór obecnych pierogów.


Pierogi wpisały się w polską kuchnię i figurują w niej po dziś dzień. Do dyspozycji konsumentów są te gotowane, smażone czy też pieczone. W trakcie świat przeważają pierogi ruskie oraz z kapustą i grzybami. Coraz częściej natomiast konsumenci rezygnują z własnoręcznego przygotowania tego tradycyjnego dania na rzecz zakupu ich w dedykowanych temu miejscach - Nasza pierogarnia powstała z myślą o osobach szukających niepowtarzalnych smaków. Konsumenci coraz częściej cenią sobie doskonałe jakościowo a także sprawdzone pierogi a także swój czas, który zamiast poświęcić na ich przygotowanie mogą wykorzystać na chwile z najbliższymi - mówi Maciej Kapała właściciel krakowskiej pierogarni Sekret Smaku. - Tworzone przez Nas pierogi z kapustą i grzybami są wyjątkowe ponieważ przy produkcji korzystamy z wyrobów lokalnych producentów – mam tutaj na myśli farsz, którego zasadniczym składnikiem jest kapusta charsznicka. Zaś głównym produktem ciasta jest mąka. Ta, którą wykorzystujemy do produkcji naszych wyrobów pochodzi z Polskich Zakładów Zbożowych z Krakowa - dodaje Maciej Kapała. Kluczem dobrych pierogów jest odpowiednio przygotowane ciasto. Powinno być delikatne i pulchne. Ważne by dodać mąkę typu 450, natomiast warto zrezygnować z jajka. Nie można za to zapomnieć o letniej wodzie z solą i z kilkoma kroplami oleju.


O tym jak ważne jest odpowiednie przygotowanie pierogów wiedzą laureaci Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Oto lista wyróżnionych w ramach inicjatywy przysmaków. Każdy z nich nagrodzony został (niektóre więcej niż jeden raz) certyfikatem jakości produktu „Doceń polskie” a także tytułem TOP PRODUKT.


Wyróżnione pierogi:


- Pierogi z kapustą charsznicką należące do oferty firmy Maciej Kapała PRACOWNIA PIEROGÓW SEKRET SMAKU (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
- Pierogi domowe mix smaków z P.P.H.U WYROBEK Agnieszka Łukowicz (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
- Pierogi z mięsem - Z.P.H.U. Smakosz Wyroby Garmażeryjne (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT – odnowienie licencji)
- Pierogi ze szpinakiem - Z.P.H.U. Smakosz Wyroby Garmażeryjne (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT – odnowienie licencji)
- Pierogi ruskie - Z.P.H.U. Smakosz Wyroby Garmażeryjne (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT – odnowienie licencji)
- Pierogi z mięsem z asortymentu ZPH EKO-VITA s.c. (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT – odnowienie licencji)
- Pierogi ze szpinakiem z asortymentu ZPH EKO-VITA s.c. (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT – odnowienie licencji)
- Pierogi ruskie z asortymentu ZPH EKO-VITA s.c. (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT – odnowienie licencji)
- Pierogi z serem znajdujące się w ofercie ALMONTE Marek Osuchowski (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
- Pierogi z jagodami znajdujące się w ofercie ALMONTE Marek Osuchowski (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
- Pierogi z serem - Z.P.H.U. Smakosz Wyroby Garmażeryjne Sylwia Bosak (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT – odnowienie licencji)
- Pierogi z mięsem z oferty firmy Pod Grunwaldem Sp. z o.o. (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
- Pierogi ruskiePIEROGARNIA Renata Hałgas (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
- Wyborne pierogi z serem to propozycja z oferty firmy DELIKATES Sp. z o.o. (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT – odnowienie licencji)
- Pierogi ruskieZakłady Mięsne mgr inż. Wojciech Dobija - (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
- Pierogi z mięsem Zakłady Mięsne mgr inż. Wojciech Dobija - (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
- Pierogi meksykańskie z asortymentu przedsiębiorstwa Maciej Kapała SEKRET SMAKU (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
- Pierogi ruskieWyroby Garmażeryjne ADAMUS Adam Stańczyk - (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
- Pierogi ruskie znajdują się w ofercie Piekarni Hanna Schornik (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)