Warning: Undefined array key "post" in /home/platne/serwer165998/public_html/docenpolskie.pl/wp-content/themes/as4youTheme/parts/postPage.php on line 4

Polskie święta z Mazurkiem na stole

31 marca 2015


- Najbardziej wykwintne polskie ciasto - tymi słowami mistrz kuchni Mirek Drewniak opisuje Mazurka. Przygotowywany wyłącznie na Wielkanoc specjał uwodzi wyjątkową słodyczą i wspaniałym wyglądem. Świąteczny stół bez dekoracyjnego kruchego ciasta? To niemożliwe!

Mazurek traktowany jest powszechnie jako tradycyjne polskie ciasto. Okazuje się jednak, że jego korzenie sięgają Turcji. Dzisiaj trudno prześledzić drogę, jaką Mazurek musiał przebyć, aby ostatecznie trafić na polskie stoły. Sama nazwa przysmaku najpewniej pochodzi od słowa Mazur określającego niegdyś mieszkańca Mazowsza - w regionie tym ciasto było szczególnie popularne.


W opinii Mirka Drewniaka, mistrza kuchni i przewodniczącego Loży Ekspertów programu promocyjnego „Doceń polskie”, Mazurek jest najbardziej wykwintnym polskim ciastem. Związki słodkiego wypieku z Turcją są jednak dla szefa kuchni Restauracji Dworek New Restaurant w Bielsku-Białej, dość oczywiste. - Na Bliskim Wschodzie cukier uchodzi za dobro luksusowe. Jeśli na stole jest dużo słodkich wyrobów, można przypuszczać, że gospodarze domu są zamożnymi ludźmi - wyjaśnia Mirek Drewniak. Cukier to jeden z podstawowych składników wielkanocnego rarytasu. - Mazurek, za sprawą masy, którą przekłada się ciasto i dekoracji, jest wyjątkowo słodkim wypiekiem. Poza cukrem, do przygotowania kruchego ciasta potrzebne są bardzo dobrej jakości mąka, żółtka oraz masło, najlepiej klarowane, czyli pozbawione wody i białka - dodaje ekspert programu „Doceń polskie”. 


Na składnikach nie warto oszczędzać, wszak od nich także zależy powodzenie kulinarnego przedsięwzięcia pod nazwą Mazurek. Najlepsze ciasta pozostają kruche jeszcze długo po wyjęciu z piekarnika. Specjał powinien być przygotowany na około 3 dni przed świętami. Przepisów na samo ciasto jest wiele, ale Mirek Drewniak radzi, by korzystać ze sprawdzonych, najlepiej rodzinnych receptur. - Przepisy kulinarne są zwykle przekazywane z pokolenia na pokolenie, warto z nich korzystać, zwłaszcza gdy przygotowujemy dania na świąteczny stół. Dobre, tradycyjne ciasto można urozmaicić masami w intrygujących smakach, które przełamią jego słodycz - zachęca mistrz kuchni. Mirek Drewniak w swojej karierze zawodowej miał do czynienia z różnymi ekstrawaganckimi połączeniami smakowymi. Jednym z nich jest Mazurek udekorowany niewielkimi, porównywalnymi do główni szpilki, kleksami... wasabi, czyli japońskiego chrzanu. Nie mniej ciekawych doznań kulinarnych dostarcza także wielkanocny wypiek z masą kajmakową i kryształkami soli. W roli kontrastu dla cukru i czekolady sprawdzi się także m.in. czarnuszka lub chili.


Równie ważny co smak, jest wygląd Mazurka. Możliwości i sposobów dekorowania ciasta jest bez liku. Planując świąteczne wypieki warto pamiętać o tym, aby masa stanowiła 1/3 całości. Nie powinien to być krem, ale stosunkowo twarda masa. Gotowy Mazurek powinien mieć ok. 2,5 cm wysokości. Starajmy się, aby poszczególne jego warstwy były proporcjonalne, dzięki temu całe ciasto będzie równomiernie skruszało.


- Mazurek powinien długo zachowywać świeżość. Nie warto więc dekorować go dodatkami, które szybko się psują. Zamiast świeżych owoców sięgnijmy po te kandyzowane lub suszone, hojnie ozdabiajmy ciasto także bakaliami. W święta nie liczmy kalorii. Mazurki pieczemy tylko raz w roku, w dodatku jemy je w małych kawałeczkach. Cieszmy się zatem ich smakiem, póki są na stole - podsumowuje ekspert programu „Doceń polskie”.Wybrane artykuły spożywcze nagrodzone certyfikatem programu „Doceń polskie”, które przydadzą się podczas wypieku świątecznego Mazurka.


Jaja Kurze Fermy Drobiu Jerzy Janiczek - TOP PRODUKT programu „Doceń polskie”, dwukrotnie nagrodzone przez Lożę Ekspertów programu „Doceń polskie”


Świeże Jaja z oferty Gospodarstwa Rolno-Hodowlanego Urszula i Henryk Rzepkowscy -TOP PRODUKT, nagrodzone dwukrotnie


Mąka Zamojska 450 Zakładu Zbożowo Młynarskiego w Werbkowicach - TOP PRODUKT


Mąka Pszenna Tortowa 450 z asortymentu P.H.U.P. K.W.S. Żabczyńscy - TOP PRODUKT


Mąka Pszenna Ostrowska Typ 500 oferowana przez Młyn Ostrów Wielkopolski - TOP PRODUKT


Masło Ekstra produkowane przez Mlektar S.A.


Masło Ekstra Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Siedlcach - TOP PRODUKT - wyrób dwukrotnie nagrodzony przez ekspertów


Masło Extra Osełkowe Wiejskie z asortymentu Rolniczo-Pracowniczej Spółdzielni Mleczarskiej Szczerców - wyrób nagrodzony dwukrotnie


Masło Ekstra z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Sannikach - eksperci wyróżnili je dwukrotnie


Produkty z certyfikatem „Doceń polskie” przydatne do wypieku i dekoracji świątecznych przysmaków


Marmolada Różana produkowana przez przedsiębiorstwo Dagoma Sp. z o.o.


Palma z Kruszwicy przedsiębiorstwa Kruszwica S.A. - TOP PRODUKT


Miód Wielokwiatowy PPH APIMAR - wyrób nagrodzony dwukrotnie


Miód Wielokwiatowy Firmy Handlowej RATOS-NATURA - TOP PRODUKT
 

Mirek Drewniak - mistrz kuchni, prezes i współzałożyciel Śląskiego Oddziału Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni, współzałożyciel i członek Fundacji Klubu Szefów Kuchni. Szef kuchni Restauracji Dworek New Restaurant w Bielsku-Białej, w której proponuje autorską, nowoczesną kuchnię. Organizator i wykonawca Dni Kuchni Polskiej za granicą. Przewodniczący Loży Ekspertów Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Uznany juror i współprowadzący w konkursach kulinarnych organizowanych w całej Polsce. Dwukrotnie nominowany do nagrody „Oskar Kulinarny” 2006 i 2007 w kategorii autor i promotor kuchni regionalnej, laureat nagrody Polskiej Organizacji Turystycznej za promowanie kuchni Polskiej w Europie i na Świecie. Występował wielokrotnie w programach telewizyjnych i radiowych, był konsultantem kulinarnym pierwszej edycji show „MasterChef”. Autor „Przewodników Kulinarnych'” Wydawnictwa Pascal, a także licznych książek oraz tekstów kulinarnych.
Przewodniczący Jury konkursu dla blogerów kulinarnych BlogerChef.