Warning: Undefined array key "post" in /home/platne/serwer165998/public_html/docenpolskie.pl/wp-content/themes/as4youTheme/parts/postPage.php on line 4

Przewodnik po polskich produktach wysokiej jakości

10 października 2013


Co piąty artykuł spożywczy nagrodzony certyfikatem „Doceń polskie” jest produkowany w Wielkopolsce, a co dziesiąty należy do kategorii „artykuły sypkie” – te i inne wnioski można wysnuć analizując mapę opracowaną przez organizatorów Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Grafika została przygotowana w oparciu o wyniki przeprowadzonych dotychczas dziewięciu certyfikacji i będzie aktualizowana na bieżąco.


Polski akcent oraz wysoka jakość to cechy łączące wszystkie produkty nagrodzone certyfikatem Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Patronem honorowym przedsięwzięcia (od początku jego działania) jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W trakcie przeprowadzonych dotąd dziewięciu audytów Loża Ekspertów programu wyróżniła ponad pięćset wyrobów różnego rodzaju, wytwarzanych przez firmy mieszczące się w całej Polsce. Warto podkreślić, że tylko część produktów zgłaszanych do certyfikacji przechodzi ją pozytywnie, otrzymując tym samym prawo posługiwania się godłem programu. Pełna lista nagrodzonych artykułów jest dostępna na blogu programu.
Tam też znajdują się informacje o przedsięwzięciach realizowanych we współpracy z nagrodzonymi firmami. Jednym z nich jest celebrowanie 25 sierpnia Dnia polskiej żywności – święta, którego pomysłodawcami są  twórcy programu „Doceń polskie”.


Ciekawych wniosków na temat żywności z godłem „Doceń polskie” dostarcza mapa opracowana niedawno przez twórców programu. Interaktywną grafikę można znaleźć na stronie programu.
Mapa uwzględnia nie tylko podział na województwa, ale także rodzaje artykułów. Dzięki temu  można przekonać się ile wyrobów z danego regionu zdobyło uznanie Loży Ekspertów przyznającej certyfikaty oraz ile produktów mieści każda z dostępnych dziesięciu kategorii.


Jak dotąd (mapa będzie aktualizowana po każdym audycie) największą liczbą wyróżnionych artykułów spożywczych może pochwalić się województwo wielkopolskie a ściślej –  wytwórcy mający siedzibę na jego terenie. To tam powstało blisko 120 wyrobów, czyli co piąty z wszystkich uhonorowanych godłem programu „Doceń polskie”. Na Śląsku takich produktów jest 68, a w województwie małopolskim - 57.
Z kolei wśród kategorii prym wiodą „nabiał i ryby,” do tej grupy zalicza się aż  91 uhonorowanych artykułów. W tym zestawieniu drugą lokatę zajmują „przetwory” (nagrodzono 88 produktów z tej kategorii), kolejne miejsce należy kategorii do „mięs i wędlin” (godło otrzymało 68 wyrobów).


Liczby te robią wrażenie, ale Marek Bielski, twórca Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” przypomina, że przedsięwzięcie nie jest plebiscytem i nie chodzi w nim o rywalizację między producentami.
- Program promuje polskie produkty wyróżniające się wysoką jakością. Celem organizowanych cztery razy w roku audytów nie jest wyłonienie określonej liczby laureatów, lecz wskazanie które spośród artykułów biorących udział w programie zasługują na zdobycie znaku promocyjnego „Doceń polskie”. Niezależnie od tego jak ocenieni zostaną pozostali uczestnicy certyfikacji, każdy produkt, któremu Loża Ekspertów przyzna wysokie noty zdobywa godło promocyjne – podkreśla Marek Bielski.


Loża Ekspertów przyznaje punkty za smak i wygląd żywności, ocenie podlega również stosunek jakości wyrobu do jego ceny. Każdy z pięciu jurorów ma do dyspozycji dziesięciostopniową skalę.
Godło otrzymują tylko te produkty, którym Loża przyzna wysokie noty. Zdobycie maksymalnej liczby punków oznacza otrzymanie także tytułu TOP PRODUKT. Jeśli firma zgłosi do oceny kilka propozycji ze swojej oferty, każda z nich jest rozpatrywana z osobna.


- Grafika obrazuje rozmieszczenie nagrodzonych artykułów na mapie naszego kraju, ułatwia również ich znalezienie ze względu na kategorię. Mapa, podobnie jak sam program, eksponuje produkt, nie jego wytwórcę  – dodaje twórca programu „Doceń polskie”.


Wyróżnienia przyznaje się na okres 24 miesięcy, jeśli po jego upływie producent nadal chce posługiwać się godłem „Doceń polskie”, artykuł spożywczy musi być poddany ponownej ocenie.
Mapa uwzględnia tylko produkty z aktualnym certyfikatem przyznanym przez Lożę Ekspertów. Grafika będzie na bieżąco aktualizowana o informacje na temat laureatów kolejnych certyfikacji.


- Przed nami jubileuszowy, dziesiąty audyt, podczas którego Loża oceni kolejne produkty pretendujące do zdobycia godła „Doceń polskie”. Mam nadzieję, że po tej certyfikacji na naszej mapie będziemy mogli umieścić kolejne wyroby udowadniając tym samym, iż polska żywność prezentuje naprawdę wysoką jakość - podsumowuje M. Bielski.

Jubileuszowy audyt żywności biorącej udział w programie odbędzie się 23 października w Krakowie.