Warning: Undefined array key "post" in /home/platne/serwer165998/public_html/docenpolskie.pl/wp-content/themes/as4youTheme/parts/postPage.php on line 4

XXIX audyt żywności. Marka Kujawski zmierza po kolejne znaki „Doceń polskie”

19 czerwca 2018


Trwają przygotowania do XXIX atestacji żywności organizowanej w ramach Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Wydarzenie odbędzie się 25 lipca br. w Sosnowcu. Tego dnia ocenione zostaną m.in. dwa oleje z linii Kujawski z ziołami, pochodzące z oferty ZT „KRUSZWICA” S.A. W portfolio tej firmy jest w sumie aż 12 propozycji z godłem jakości „Doceń polskie”, wszystkie nagrodzono więcej niż jeden raz. Znak programu promocyjnego to dla producenta z Kruszwicy wartość sama w sobie i kolejne potwierdzenie najwyższej jakości wyrobów.


ZT „KRUSZWICA” S.A. to największy w Polsce, a zarazem jeden z największych w Europie, przetwórca nasion oleistych. Należąca do Grupy Bunge spółka wyspecjalizowała się w produkcji butelkowanych olejów roślinnych, a także margaryn oraz tłuszczów.
Jej flagowym produktem jest olej Kujawski z Pierwszego Tłoczenia, w asortymencie znajdziemy także inne oleje sygnowane marką Kujawski oraz margaryny konsumenckie.
Producent przystąpił do Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” sześć lat temu. Olej Kujawski 3 ziarna został zgłoszony do udziału w IV atestacji żywności, która odbyła się 1 lutego 2012 roku.Zasady oceny żywności


Podczas audytu specjaliści zasiadający w Loży Ekspertów indywidualnie sprawdzają każdy produkt zakwalifikowany do audytu, po czym przyznają mu noty (w skali od 1 do 10) za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny. Do zdobycia godła promocyjnego potrzeba minimum 7,5 pkt., zaś wyroby z maksymalnymi notami są premiowane tytułem TOP PRODUKT. Regulamin programu i zasady przyznawania znaku jakości nie uległy zmianie: decyzja o wyróżnieniu (lub nie) produktu należy wyłącznie do członków Loży Ekspertów. Od 2011 roku, kiedy to miała miejsce I atestacja, honorowym patronem certyfikacji jest Minister Rolnictwa.
Olej Kujawski 3 ziarna był pierwszym produktem ZT „KRUWSZICA” nagrodzonym przez Loże Ekspertów programu „Doceń polskie”. Firma nie poprzestała jednak na tym wyróżnieniu i zgłaszała do oceny kolejne swoje propozycje. Obecnie w jej asortymencie jest aż 12 propozycji ze znakiem jakości programu, wszystkim przyznano także tytuł TOP PRODUKT. Poza wspomnianym już Kujawski 3 ziarna, uhonorowane zostały również: Olej Kujawski z Pierwszego Tłoczenia, 6 olei z linii Kujawski z ziołami oraz 4 oleje z serii Kujawski tłoczony na zimno.
Co ciekawe, każda z wyróżnionych propozycji zdobyła uznanie ekspertów więcej niż jeden raz, a Olej Kujawski 3 ziarna z powodzeniem brał udział w aż czterech audytach! Kolejna ocena nagrodzonej żywności wynika z regulaminu programu. Zgodnie z nim, certyfikaty są przyznawane zawsze na 2 lata, po tym czasie producent może ponownie zgłosić artykuł do oceny. Powtórne uzyskanie wysokich not pozwala przez następne 24 miesiące promować żywność godłem „Doceń polskie”. Ponowne otrzymania znaków jakości dowodzi o powtarzalności produkcji, która w branży spożywczej ma szczególne znaczenie.Ranga godła „Doceń polskie”


- Jako firma przykładamy dużą wagę do jakości produkowanych przez nas produktów, a także do tego aby dobrze odpowiadały na potrzeby konsumentów. Udział w certyfikacji programu „Doceń polskie” i osiągane już przez wiele naszych produktów wyróżnienia są dla nas swego rodzaju potwierdzeniem realizowanych przez nas założeń. W przypadku marki Kujawski, mocno kojarzonej z polskością, program „Doceń polskie” ma szczególne znaczenie ze względu na wpisujący się w niego charakter marki - podkreśla Sławomir Kozłowski, opiekujący się marką Kujawski w ZT „KRUSZWICA” S.A. Godło programu „Doceń polskie” jest obecne w komunikacji wewnętrznej firmy, stanowi także pomoc w komunikacji indywidualnej: z konsumentami zainteresowanymi certyfikatami przyznanymi marce i jej produktom. - Jest on dla nas wartością samą w sobie i potwierdzeniem jakości naszych produktów, szczególnie nowych, wchodzących właśnie na rynek – informuje S. Kozłowski.
Dowodem sposobu postrzegania znaku jakości przez firmę z Kruszwicy jest udział produktów marki Kujawski w zbliżającej się ocenie żywności. Do lipcowego audytu zgłoszone zostały kolejne dwie propozycje. Tym razem członkowie Loży Ekspertów ocenią oleje: Kujawski z rozmarynem, oregano i bazylią oraz Kujawski z oregano, pomidorem i cebulą. Jeśli produkty te otrzymają określoną w regulaminie liczbę punktów, firma z Kruszwicy będzie mogła poszczycić się posiadaniem aż 14 certyfikatów jakości.
ZT „KRUSZIWCA” to nie jedyny producent, który zdobył znaczną liczbę znaków „Doceń polskie”. Dla przykładu: Zakład Mięsny POLIWCZAK oferuje aż 23 produkty z laurami programu, a Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Skale otrzymała 12 certyfikatów i tytułów TOP PRODUKT za swoje wyroby.
W tym kontekście warto przypomnieć, że niemal połowa uczestników tegorocznych dwóch atestacji to producenci, których żywność została już nagrodzona. Firmy te zgłosiły do oceny kolejne propozycje ze swojego asortymentu lub zabiegały o ponowne zdobycie wyróżnienia.Promowanie polskiej żywności


Nazwę programu („Doceń polskie”) można traktować jak bezpośrednie wezwanie do świadomego sięgania po rodzime wyroby. Przedstawiciel „KRUSZWICY” zwraca uwagę na inny aspekt wybierania krajowych wyrobów. - W moim odczuciu motywacja konsumenta leży bliżej poszukiwania żywności „ze swojego ogródka” - produktów pochodzących z jego strefy geograficznej, które były kiedyś obecne w tradycyjnej lokalnej kuchni. W coraz większym stopniu konsumenci świadomie wybierają jedzenie i jego składniki doceniając ich dobroczynne działanie; poszukują wartościowych produktów, ale nie tych z dalekich krajów, tylko właśnie bliskich sobie, zgodnie z przekonaniem, że to co dobre dla mnie musiało też rosnąć tam gdzie ja - podsumowuje Sławomir Kozłowski.


W logotypie programu „Doceń polskie” widnieje zarys naszego kraju, godło promocyjne nie pozostawia więc wątpliwości co do pochodzenia sygnowanych nim wyrobów. Możliwość posługiwania się certyfikatem i znakiem jakości to zaledwie wstęp do pakietu korzyści związanych ze zdobyciem wyróżnienia. Laureaci otrzymują zestaw różnorodnych narzędzi wspierających ich działania (m.in. zdjęcia nagrodzonej żywności w wysokiej rozdzielczości oraz bon na bezpłatne konsultacje ze specjalistą Centrum Znakowania Żywności). Współpraca z organizatorami programu trwa 2 lata – przez cały okres obowiązywania certyfikatu.


Producenci zainteresowani udziałem w lipcowej atestacji mogą jeszcze przesyłać stosowne formularze zgłoszeniowe. Wszystkie informacje są dostępne na stronie www.DocenPolskie.pl, w zakładce „Program”.