Z pasji do pysznego jedzenia, eksperymentowania w kuchni i inspiracji kulinarnych czerpanych z podróży
14 kwietnia 2022
Rodzinna firma Wege Siostry – laureat Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie“ - od 2017 roku produkuje z orzechów i pestek roślinne alternatywy dla serów i masła. Przez 5 lat udało się jej założycielkom, siostrom Rzymanek, podbić polski rynek wege nabiału i zyskać rzeszę wiernych konsumentów - z Wege siostrami rozmawia Beata Rudzka-Harazim
Magdaleno, Zuzanno, jak wyglądały początki?
Wege Siostry założyłyśmy we dwie, czyli dwie rodzone siostry: Magdalena Rzymanek-Paczkowska i Zuzanna Rzymanek.
Kilka słów o sobie.
Magdalena: z wykształcenia jestem biolożką, a z zawodu fotografką.
Zuzanna: ukończyłam prawo, następnie pracowałam przy produkcji seriali, a potem gotowałam w wegańskich restauracjach.
Pani Zuzanno, kiedy nastąpił przełom?
W 2017 roku postanowiłyśmy odmienić swoje zawodowe życia i rozpocząć przygodę z produkcją roślinnych “serków” z nerkowców. Na pomysł wpadłam ja, gdy akurat wróciłam z długiej podróży po Azji i Australii. Gdy przedstawiłam go siostrze i jej mężowi – Tomaszowi Paczkowskiemu – wszyscy wspólnie zadecydowaliśmy, że jest to przepyszny plan i wege nisza, którą razem wypełnimy.
Tak narodziły się Wege Siostry – z pasji do pysznego jedzenia, eksperymentowania w kuchni i inspiracji kulinarnych czerpanych z podróży.
Proszę opowiedzieć o produktach Wege Sióstr.
Roślinne alternatywy dla sera i masła powstają z połączenia innowacyjnego surowca (nerkowców i pestek słonecznika) oraz tradycyjnych metod serowarstwa. Bez mleka, bez glutenu, za to z żywymi kulturami bakterii i najlepszej jakości składnikami. To produkty dla każdego, kto ceni sobie wyjątkowy smak, prosty skład i zdrowie. Dla wegan, osób z nietolerancją laktozy, glutenu i fleksitarian. Dla tych, którzy chcą dokonywać lepszych wyborów dla siebie i środowiska.
Orzechy pozytywnie wpływają na pamięć i funkcje poznawcze mózgu.
Czyli nie dość, że są pyszne, to jeszcze bardzo zdrowe.
Wege Siostry w swojej ofercia mają aktualnie 4 linie produktowe. Flagowa z nich to “serki” ręcznie Toczone z nerkowców. Dzięki fermentacji orzechów, zyskują one unikalny smak pełen umami. Kształtem przypominają ser typu camembert, w konsystencji są kremowe. Można je pokroić lub rozsmarować, a także z powodzeniem dodawać do wielu potraw. Występują w 8 wersjach smakowych, m.in.: Toczony z Suszonym Pomidorem i Czosnkiem Niedźwiedzim, Toczony ze Szczypiorkiem lub Toczony Klasyk z Czarnuszką – TOP PRODUKT “Doceń polskie”.
Powiedzmy sobie wprost – serowy smak to pyszna sprawa i z miłości do niego powstały Wege Siostry! Zastanawiasz się, jak wykorzystać produkty z nerkowców i słonecznika w przepisach? Zajrzyj na www.wegesiostry.pl/blog-przepisy
Ofertę uzupełniają Smarowańce z nerkowców, Roślinne Osełki z nerkowcami oraz alternatywa dla tartego sera twardego – Vermezan.
Jakie prozdrowotne właściwości i witaminy zawierają wasze produkty?
Nasze produkty bazują przede wszystkim na orzechach nerkowca, które są bardzo zdrowe. Wśród cennych składników znajdziemy m.in. witaminy z grupy B, witaminę E i K, cynk, potas, magnez, fosfor, wapń, selen, a także zdrowe kwasy tłuszczowe. Używamy także płatków drożdżowych nieaktywnych, które poza wspaniałym serowym aromatem, są doskonałym źródłem witamin (przede wszystkim z grupy B), minerałów (cynku i potasu) oraz białka. Taki Toczony z Czarnuszką ma przykładowo 8,3 g wysokiej jakości białka w 100 g produktu.
W starożytności uważano, że czarnuszka „potrafi wyleczyć wszystko prócz śmierci”, a dziś - mówi się o niej „złoto faraonów”. Współczesne badania potwierdziły właściwości lecznicze czarnuszki, m.in. antybiotyczne, antywirusowe, antygrzybiczne i antybakteryjne.
Na koniec jeszcze tylko wspomnimy o tym, że prawie wszystkie nasze produkty (poza Vermezanami) są fermentowane, a pozytywny wpływ żywych kultur bakterii na zdrowie, jest nie do przecenienia.
A dalszy rozwój i plany?
Wege Siostry zaczynały w kuchni mamy, obecnie produkty marki można znaleźć w największych sieciach handlowych w całej Polsce. Do tej pory firma już 4 razy musiała się przenosić do większego zakładu produkcyjnego. Codziennie udowadniamy, że rodzinne biznesy mają moc i jeszcze w tym roku planujemy rozpocząć eksport swoich produktów.
Dziękuję za rozmowę.